Czy 20-latek może zostać kierowcą TIR-a?

Teoretycznie już 18-latek może posiadać prawo jazdy kategorii C+E i tym samym zostać pełnoprawnym kierowcą TIR-a. Można pokonać dotychczasowe ograniczenie prowadzenia zespołów pojazdów przed ukończeniem 21. roku życia. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, czy pracodawca zdecyduje się powierzyć znacznej wartości mienie, jakim jest samochód i ładunek, tak młodej osobie? Argumentów przeciwko takiej decyzji nie brakuje i one zazwyczaj przeważają. Czy słusznie?

Przeciwko podjęciu ryzyka zatrudnienia świeżo upieczonego i bardzo młodego kierowcy przemawia przede wszystkim statystyka wypadków.

Przeciw: młody jest ryzykowny i drogi

Młodzi kierowcy z grupy wiekowej 18-24 lata od wielu dekad powodują najwięcej groźnych wypadków na drogach. Pomimo tego, że są najmniej liczną grupą wiekową, w 2017 r. spowodowali co piąty wypadek. Jeszcze czarniej wygląda statystyka wypadków śmiertelnych: młodzi za kierownicą byli sprawcami wypadków, w których poniosło śmierć blisko 60% z ogólnej liczby zabitych na drogach w 2017 r.

Brawura, alkohol, rozproszenie uwagi – to najczęstsze czynniki prowadzące do wypadków i tragedii na drogach z udziałem kierowców z grupy wiekowej 18-24 lata. Pokłosiem tych statystyk jest wysokość stawek ubezpieczeń. W skrajnych przypadkach 18-latek może zapłać za ubezpieczenie nawet czterokrotnie więcej niż kierowca po 30-tce.

Te dwa czynniki w praktyce powinny wykluczać dostęp młodych kierowców do prowadzenia zespołu pojazdów z przyczepą. Powinny, ale nie wykluczają, bo rynek ma swoje prawa.

Za: młody jest tani i chętny

Za zatrudnieniem młodego kierowcy przemawiają niższe koszty pracy. Co prawda zapłacimy więcej za ubezpieczenie, ale będzie można to sobie „odbić” przy negocjowaniu wynagrodzenia. Zatrudnienie jest też tańsze ze względu na mniejsze ryzyko wystąpienia chorób czy brak konieczności wypłacania dodatków stażowych.

Drugi argument, po części też finansowy, to chęć młodych kierowców do podjęcia pracy, szczere zaangażowanie i determinacja. W ich przypadku dużym atutem w negocjacjach płacowych jest możliwość kierowania np. nowym samochodem czy wykonywania kursów na międzynarodowych trasach.

Trzeci i najważniejszy argument, to sytuacja na rynku pracy, czyli deficyt kandydatów. Skłania to pracodawców do poszukiwania rozwiązań, których – przy większej możliwości wyboru – nie braliby nawet pod uwagę.

Każdy przypadek jest indywidualny

Statystyki nigdy nie mówią o konkretnym człowieku. Zatrudniając doświadczonego kierowcę, nie mamy gwarancji, że będzie pracował nienagannie i bezwypadkowo. Zatrudnienie bardzo młodego nie musi skończyć się stratami finansowymi czy tragedią na drodze.

Każdy kierowca to indywidualny przypadek. Kierując się stereotypami (zarówno negatywnymi, jak i pozytywnymi), możemy popełnić wiele błędów, których konsekwencje będziemy ponosić przez cały okres zatrudnienia. Dlatego w wyborze pracownika, szczególnie gdy jest on bardzo młody, dobrze jest zdać się na pomoc fachowców z branży HR.

Poszukujesz kierowców do pracy? Pomożemy Ci!

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą
Nota prawna Administratorem Twoich danych osobowych jest HR Quality sp. z o.o. siedzibą w Krakowie, ul. Podedworze 33, 31-686 Kraków. Spółka pozyskała Twoje dane osobowe bezpośrednio od Pani/Pana. Posiadasz prawo żądania od Spółki sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz do wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, a także prawo otrzymania od Administratora swoich danych osobowych w postaci pliku komputerowego w powszechnie stosowanym formacie oraz prawo do przenoszenia Twoich danych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych może Pan/Pani cofnąć w każdym czasie.Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu złożenia przez Ciebie wniosku o zaprzestanie dalszego przetwarzania. Twoje dane nie będą przekazywane innym podmiotom.

Przeczytaj także

Poszukujesz kierowców do pracy? Jesteś przedstawicielem firmy transportowej? Pomożemy Ci! Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą.

Zamknij