System VECTO, czyli spalanie bez tajemnic

1 stycznia 2019 r. zacznie działać unijny system VECTO. Jego zadaniem będzie zbieranie oraz nieodpłatne udostępnianie danych na temat ciężarówek oferowanych na europejskim rynku. W tym przede wszystkim pomiarów zużycia paliwa i emisji CO2. Powołana w tym celu instytucja będzie dbała o to, by każdy producent udostępnił rzetelne informacje. W interesie producentów będzie śledzenie i weryfikowanie tego, co udostępnia konkurencja. W efekcie powstanie realna szansa na to, by przewoźnicy mogli w jednym miejscu otrzymać rzetelne dane na temat interesujących ich marek i modeli.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że system VECTO niewiele nowego wniesie do branży transportowej, jeżeli nie liczyć wygody wynikającej z zebrania w jednym miejscu wszystkich danych i ich bezpłatnego udostępnienia. Okazuje się jednak, że istotą nowej regulacji jest nie sam fakt udostępnienia danych, lecz ich rodzaj.

Dane realne, zamiast laboratoryjnych

System VECTO zobowiąże producentów ciężarówek do udostępniania danych, których źródłem są testy prowadzone w warunkach zbliżonych do naturalnych. W obowiązkowych badaniach będą brane pod uwagę wszystkie możliwe do zebrania pomiary, w tym m.in. informacje o charakterystyce wydajności silnika, oporach toczenia opon, oporze powietrza czy masie pojazdu.

Wszystko to ma na celu urealnienie danych na temat spalania i emisji CO2, które podają producenci. Do tej pory były to wartości tak „wyżyłowane”, że rozbieżności pomiędzy wynikami katalogowymi i realnym dochodziły w skrajnych przypadkach do 30%. Proste zabiegi, takie jak podwyższenie ciśnienia w oponach (obniżenie oporów toczenia kół), wymiana smarów i oleju silnikowego (na stawiające jak najmniejsze opory, lecz nie dające się zastosować w normalnej eksploatacji), nieużywanie w czasie badań alternatora (energia pobierana wyłącznie z akumulatora) czy zaniżanie wagi pojazdu (testom poddawano „gołe” wersje), pozwalały uzyskać wyniki niemożliwe do powtórzenia w normalnej eksploatacji.

System VECTO ma położyć kres manipulacjom i zaoferować przewoźnikom rzetelną wiedzę na temat interesujących ich pojazdów.

Na pierwszy ogień ciągniki siodłowe i ciężarówki do zabudowy

Pojazdy będą etykietowane w sposób czytelny i łatwo dostępny do sprawdzenia. Holenderska organizacja TNO już w 2017 r. zaprezentowała projekty etykiet. Danych do etykiet dostarczy właśnie system VECTO.

W pierwszym rzucie nowe przepisy obejmą ciągniki siodłowe oraz ciężarówki pod zabudowę. Jednak już od 2020 r. system VECTO rozszerzy swoje działanie na inne typy pojazdów. Jeżeli regulacja spełni pokładane w niej oczekiwania, będzie wielkim ułatwieniem dla przewoźników. I wyzwaniem dla producentów, którzy staną do walki o jak najlepsze wpisanie swoich samochodów w kryteria określane przez system VECTO.

Poszukujesz kierowców do pracy? Pomożemy Ci!

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą
Nota prawna Administratorem Twoich danych osobowych jest HR Quality sp. z o.o. siedzibą w Krakowie, ul. Podedworze 33, 31-686 Kraków. Spółka pozyskała Twoje dane osobowe bezpośrednio od Pani/Pana. Posiadasz prawo żądania od Spółki sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz do wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, a także prawo otrzymania od Administratora swoich danych osobowych w postaci pliku komputerowego w powszechnie stosowanym formacie oraz prawo do przenoszenia Twoich danych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych może Pan/Pani cofnąć w każdym czasie.Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu złożenia przez Ciebie wniosku o zaprzestanie dalszego przetwarzania. Twoje dane nie będą przekazywane innym podmiotom.

Przeczytaj także

Poszukujesz kierowców do pracy? Jesteś przedstawicielem firmy transportowej? Pomożemy Ci! Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą.

Zamknij