Jaka będzie przyszłość branży transportowej?

Zgodnie z danymi statystycznymi dostarczonymi przez GUS, w latach 2006-2016 liczba zarejestrowanych samochodów ciężarowych wzrosła niemalże dwukrotnie. Czy to oznacza, że przyszłość branży transportowej rysuje się w jasnych barwach?

Przyszłość branży transportowej – zatrudnienie

Na chwilę obecną, w samej tylko Polsce brakuje ponad 100 tysięcy zawodowych kierowców. Wynika z innego raportu, tym razem opublikowanego przez PwC przy współpracy z Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”. Braki kadrowe są obecnie wypełniane w ramach możliwości kierowcami zza wschodniej granicy (przede wszystkim obywatelami Ukrainy i Białorusi), lecz jest to wciąż zbyt mała liczba osób, aby skutecznie sprostać zapotrzebowaniu rynku.

Oznacza to, że osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia i świadectwa kwalifikujące ją jako kierowcę zawodowego będzie w stanie znaleźć pracę na tym stanowisku praktycznie z dnia na dzień.

Przyszłość branży transportowej – prawo i technologia

Pod względem prawnym i technologicznym, najbliższa przyszłość branży transportowej rysuje się również niezwykle ciekawie.

Ma to związek z planami wdrożenia przez Komisję Europejską tzw. pakietu mobilności obejmującego wszystkich kierowców zawodowych pracujących na terenie Unii Europejskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pakiet ten zacznie obowiązywać w przeciągu dwóch najbliższych lat.

W skład pakietu wchodzi szereg przepisów mających na celu poprawienie jakości transportu oraz warunków pracy kierowców zawodowych. Znajdziemy tam m.in.:

  • zapis o traktowaniu kierowcy zawodowego jako pracownika delegowanego, jeśli w danym miesiącu przebywał na terenie konkretnego państwa dłużej niż 3 dni (wiąże się to z obowiązkiem zagwarantowania minimalnego wynagrodzenia za ten czas według standardów obowiązujących w danym kraju),
  • obowiązek rejestrowania przy pomocy GPS faktu przekroczenia z ładunkiem granicy między państwami,
  • wprowadzenie urządzeń pozwalających na szybką płatność za korzystanie z płatnych odcinków dróg w UE,
  • przepisy dotyczące walki z firmami „skrzynkami pocztowymi” zakładanymi w celu ominięcia przepisów podatkowych,
  • procedury poprawiające współpracę i wymianę informacji przez służby poszczególnych państw UE.

Przyszłość branży transportowej na terenie krajów Unii Europejskiej związane jest z zapewnieniem lepszego systemu wymiany informacji i jeszcze dokładniejszej unifikacji przepisów związanych z międzynarodowym przewozem ładunku. W przypadku kierowców zatrudnianych przez polskie firmy, nowe przepisy mogą mieć wpływ na zwiększenie ich pensji (przepisy o pracownikach delegowanych), wzrośnie również uporządkowanie kwestii formalnych związanych z samym zatrudnieniem oraz wykonywaniem usługi przewozu towarów.

Zmiany, jakie w najbliższych latach czekają branże transportową to przede wszystkim szansa na poprawienie warunków płacowych wśród kierowców zawodowych. Taka sytuacja może mieć bezpośrednie przełożenie na większą liczbę kandydatów do pracy w tym zawodzie.

Poszukujesz kierowców do pracy? Pomożemy Ci!

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą
Nota prawna Administratorem Twoich danych osobowych jest HR Quality sp. z o.o. siedzibą w Krakowie, ul. Podedworze 33, 31-686 Kraków. Spółka pozyskała Twoje dane osobowe bezpośrednio od Pani/Pana. Posiadasz prawo żądania od Spółki sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz do wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, a także prawo otrzymania od Administratora swoich danych osobowych w postaci pliku komputerowego w powszechnie stosowanym formacie oraz prawo do przenoszenia Twoich danych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych może Pan/Pani cofnąć w każdym czasie.Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu złożenia przez Ciebie wniosku o zaprzestanie dalszego przetwarzania. Twoje dane nie będą przekazywane innym podmiotom.

Przeczytaj także

Poszukujesz kierowców do pracy? Jesteś przedstawicielem firmy transportowej? Pomożemy Ci! Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą.

Zamknij