Bycie zawodowym kierowcą wymaga od nas nie tylko odporności na trudy pracy. To również konieczność regularnego badania stanu swojego zdrowia, by stwierdzić, czy możemy ową pracę kontynuować. W poniższym artykule opisujemy badania lekarskie kierowcy zawodowego, które powinien wykonywać, aby móc bez przeszkód działać w swoim zawodzie.
Jakie przepisy obecnie obowiązują?
Kierowcy zawodowi, którzy prowadzą w czasie pracy pojazdy o łącznej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub przewożące więcej niż 9 osób podlegają osobnym przepisom – ustawie z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 z późn. zm.).
Tam też, w art. 39j ust. 1, zawarte są zasady określające badania lekarskie kierowcy zawodowego. Mówią one m.in. o tym, że kierowca zawodowy musi brać udział w badaniach lekarskich stwierdzających brak jakichkolwiek przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych. Ustęp 2 przytaczanego powyżej artykułu mówi z kolei o tym, że zakres badań (z wyjątkiem sytuacji stwierdzających jakiekolwiek przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów) jest tożsamy z tym, który wykonują kierowcy poruszający się pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. W takiej sytuacji zastosowanie ma art. 229 Kodeksu pracy.
Jakie badania przechodzi kierowca zawodowy?
Kandydaci na kierowców zawodowych, jak i sami kierowcy muszą uczestniczyć w dwóch typach badań:
- Badania lekarskie, w czasie których sprawdzany jest ogólny stan zdrowia, wzrok, słuch, a także koordynacja. W ramach przeprowadzanych badań lekarz w określonych przypadkach może skierować kierowcę na dodatkową konsultację do specjalisty lub w celu przeprowadzenia bardziej szczegółowej diagnostyki.
- Badania psychologiczne, gdzie sprawdza się dokładnie zachowanie kierowcy i na jego podstawie wydawana jest decyzja o istnieniu lub braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych.
Badania lekarskie i psychologiczne kierowcy zawodowego zakończone wynikiem pozytywnym pozwalają mu na otrzymanie lub zachowanie uprawnień do prowadzenia pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.
Jak często kierowca zawodowy musi wykonywać badania lekarskie?
Badania lekarskie (oraz psychologiczne) kierowcy zawodowego powinny być wykonywane regularnie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami musi on do nich podchodzić co 5 lat (co jest tożsame z czasem ważności Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej, o którym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów). Natomiast po ukończeniu 60-tego roku życia co 30 miesięcy.
Art. 39l ust. 1 ustawy o transporcie drogowym mówi, że kierowanie na badania lekarskie jest obowiązkiem pracodawcy. To właśnie on pokrywa koszty przeprowadzenia badań oraz ma obowiązek przechowywania ich wyników przez cały okres zatrudnienia kierowcy zawodowego.