Optymalizacja kosztów transportu to w praktyce przede wszystkim zmniejszenie zużycia paliwa. Jednym ze sposobów jest ustalanie norm i obciążanie kierowców za tzw. przepały. Metoda jest skuteczna, o ile normy zostały ustalone na realnym poziomie i uwzględniają warunki konkretnego przewozu (np. trasa w obszarze górzystym czy stan techniczny pojazdu), a stosowanie norm zostało powiązane z innymi sposobami optymalizacji. Przedstawiamy kilka metod, które nie wymagają żadnych lub tylko niewielkich nakładów finansowych, gwarantując znaczące oszczędności.
Aby skutecznie oszczędzać, trzeba mieć wiedzę o tym, gdzie najwięcej się traci. Optymalizacja kosztów w firmie transportowej nie powinna zaczynać się od cięć, lecz od poprawy systemu zarządzania.
Planowanie tras – podstawa oszczędności
Źle zaplanowana trasa to dodatkowe, nieprzynoszące żadnych korzyści zużycie paliwa i konieczność zapłaty za nadmiarowe godziny pracy kierowcy. Do tego dochodzą przejazdy bez ładunku (ewidentna strata), czas spędzony w korkach, które można było ominąć czy korzystanie z płatnych odcinków tras, bez wyraźnego uzasadnienia (jeżeli jest możliwość wybrania innych dróg).
Dobre planowanie zazwyczaj nic nie kosztuje, bo i tak firma spedycyjna zatrudnia osobę odpowiedzialną za określanie tras i przekazywanie ich kierowcom.
Sprawna flota i profesjonalni kierowcy
Kultura prowadzenia pojazdu znacząco wpływa na zużycie paliwa. Samo ustalenie norm nie sprawi, że kierowcy z dnia na dzień zaczną jeździć ekonomicznie. Czasem warto odwołać się do pomocy profesjonalnych instruktorów eco-drivingu, by zmienić złe nawyki kierowców i pokazać, że ekonomiczna jazda może im przynieść wymierne korzyści.
Eco-driving przyniesie spodziewane efekty, jeżeli flota utrzymana jest w dobrym stanie technicznym. Warto o to zadbać, bo awaria w trasie kosztuje więcej niż regularna diagnostyka. Oszczędzanie na utrzymaniu floty w dobrym stanie technicznym jest najbardziej niebezpiecznym i nieskutecznym sposobem cięcia kosztów. Wystarczy wspomnieć, że tak banalny zabieg, jak bieżąca kontrola właściwego ciśnienia powietrza w oponach może być źródłem redukcji kosztów paliwa nawet na poziomie 20 proc.
IT wspiera optymalizację
Wszystkie wspomniane wyżej metody optymalizacyjne znajdują silne wsparcie w nowoczesnych technologiach informatycznych (sprzęt i oprogramowanie). Ich zastosowanie jest szczególnie ważne przy planowaniu tras oraz monitoringu czasu pracy i analizy stylu jazdy poszczególnych kierowców (w powiązaniu ze zużyciem paliwa).
W przeciwieństwie do „ręcznego” zbierania i wprowadzania wspomnianych wyżej danych, technologie IT zapewniają praktycznie stuprocentową dokładność i pewność wyników. Bieżący monitoring umożliwia błyskawiczną identyfikację miejsca powstawania kosztów. Z kolei analiza danych historycznych pozwala na pewne planowanie wydatków i konstrukcję realnych planów finansowych firmy.