Optymalizacja kosztów w firmie transportowej – proste i skuteczne metody

Optymalizacja kosztów transportu to w praktyce przede wszystkim zmniejszenie zużycia paliwa. Jednym ze sposobów jest ustalanie norm i obciążanie kierowców za tzw. przepały. Metoda jest skuteczna, o ile normy zostały ustalone na realnym poziomie i uwzględniają warunki konkretnego przewozu (np. trasa w obszarze górzystym czy stan techniczny pojazdu), a stosowanie norm zostało powiązane z innymi sposobami optymalizacji. Przedstawiamy kilka metod, które nie wymagają żadnych lub tylko niewielkich nakładów finansowych, gwarantując znaczące oszczędności.

Aby skutecznie oszczędzać, trzeba mieć wiedzę o tym, gdzie najwięcej się traci. Optymalizacja kosztów w firmie transportowej nie powinna zaczynać się od cięć, lecz od poprawy systemu zarządzania.

Planowanie tras – podstawa oszczędności

Źle zaplanowana trasa to dodatkowe, nieprzynoszące żadnych korzyści zużycie paliwa i konieczność zapłaty za nadmiarowe godziny pracy kierowcy. Do tego dochodzą przejazdy bez ładunku (ewidentna strata), czas spędzony w korkach, które można było ominąć czy korzystanie z płatnych odcinków tras, bez wyraźnego uzasadnienia (jeżeli jest możliwość wybrania innych dróg).

Dobre planowanie zazwyczaj nic nie kosztuje, bo i tak firma spedycyjna zatrudnia osobę odpowiedzialną za określanie tras i przekazywanie ich kierowcom.

Sprawna flota i profesjonalni kierowcy

Kultura prowadzenia pojazdu znacząco wpływa na zużycie paliwa. Samo ustalenie norm nie sprawi, że kierowcy z dnia na dzień zaczną jeździć ekonomicznie. Czasem warto odwołać się do pomocy profesjonalnych instruktorów eco-drivingu, by zmienić złe nawyki kierowców i pokazać, że ekonomiczna jazda może im przynieść wymierne korzyści.

Eco-driving przyniesie spodziewane efekty, jeżeli flota utrzymana jest w dobrym stanie technicznym. Warto o to zadbać, bo awaria w trasie kosztuje więcej niż regularna diagnostyka. Oszczędzanie na utrzymaniu floty w dobrym stanie technicznym jest najbardziej niebezpiecznym i nieskutecznym sposobem cięcia kosztów. Wystarczy wspomnieć, że tak banalny zabieg, jak bieżąca kontrola właściwego ciśnienia powietrza w oponach może być źródłem redukcji kosztów paliwa nawet na poziomie 20 proc.

IT wspiera optymalizację

Wszystkie wspomniane wyżej metody optymalizacyjne znajdują silne wsparcie w nowoczesnych technologiach informatycznych (sprzęt i oprogramowanie). Ich zastosowanie jest szczególnie ważne przy planowaniu tras oraz monitoringu czasu pracy i analizy stylu jazdy poszczególnych kierowców (w powiązaniu ze zużyciem paliwa).

W przeciwieństwie do „ręcznego” zbierania i wprowadzania wspomnianych wyżej danych, technologie IT zapewniają praktycznie stuprocentową dokładność i pewność wyników. Bieżący monitoring umożliwia błyskawiczną identyfikację miejsca powstawania kosztów. Z kolei analiza danych historycznych pozwala na pewne planowanie wydatków i konstrukcję realnych planów finansowych firmy.

Poszukujesz kierowców do pracy? Pomożemy Ci!

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą
Nota prawna Administratorem Twoich danych osobowych jest HR Quality sp. z o.o. siedzibą w Krakowie, ul. Podedworze 33, 31-686 Kraków. Spółka pozyskała Twoje dane osobowe bezpośrednio od Pani/Pana. Posiadasz prawo żądania od Spółki sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz do wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, a także prawo otrzymania od Administratora swoich danych osobowych w postaci pliku komputerowego w powszechnie stosowanym formacie oraz prawo do przenoszenia Twoich danych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych może Pan/Pani cofnąć w każdym czasie.Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu złożenia przez Ciebie wniosku o zaprzestanie dalszego przetwarzania. Twoje dane nie będą przekazywane innym podmiotom.

Przeczytaj także

Poszukujesz kierowców do pracy? Jesteś przedstawicielem firmy transportowej? Pomożemy Ci! Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą.

Zamknij