Jak zostać kierowcą zawodowym? Wymagania i koszty

Prowadzenie ciężarówek wymaga nie lada umiejętności. Z tego powodu droga do otrzymania wszystkich niezbędnych uprawnień jest długotrwała i stosunkowo kosztowna. Jak zostać kierowcą zawodowym i jakie są koszty z tym związane? O tym piszemy w poniższym artykule.

Wymagane uprawnienia

Bycie kierowcą zawodowym to szansa na znalezienie ciekawej pracy w branży logistycznej i spedycyjnej. Jako że obecnie w samej tylko Polsce według wstępnych szacunków brakuje około 300 000 kierowców ciężarówek, szanse na znalezienie dobrej posady są całkiem spore. Należy jednak pamiętać, że aby zostać kierowcą zawodowym, trzeba spełnić szereg wymagań opisywanych w dalszej części tekstu.

Jakich uprawnień potrzebujesz?

Prawo jazdy kat. C

Uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych. Do egzaminu możesz podejść po ukończeniu 21 lat, posiadając odpowiednie orzeczenie lekarskie i psychologiczne, potwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia ciężarówek. Egzamin składa się z dwóch części. Najpierw zdajesz test teoretyczny, potem praktykę obejmującą manewry na placu i jazdę w ruchu miejskim. Pozytywny wynik z każdego z nich da Ci niezbędne uprawnienia do kierowania ciężarówkami i możliwość przejścia do kolejnego etapu przybliżającego Cię do tytułu zawodowego kierowcy.

Prawo jazdy kat. C+E

Dzięki tej kategorii będziesz mógł prowadzić pojazdy ciężarowe z naczepą. Kurs możesz odbyć po zdobyciu kat. C lub od razu, wykupując pełen pakiet C+CE w szkołach jazdy. Ten kurs składa się z zajęć praktycznych mających na celu udoskonalenie techniki jazdy z naczepą. Sam egzamin to również wyłącznie część praktyczna.

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej

Posiadając prawo jazdy kat. C+E, powinieneś zacząć starać się o Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej, dzięki któremu nabędziesz uprawnienia do przewozu towarów. Wymaga to uczestnictwa w specjalnym kursie trwającym 280 (w wersji pełnej) lub 140 (w wersji przyspieszonej dla osób, które ukończyły 21 lat) godzin lekcyjnych. Po jego ukończeniu musisz jeszcze tylko zdać egzamin teoretyczny i po pozytywnym wyniku w Twoim prawie jazdy pojawi się kod 95 określający odpowiednie uprawnienia. Od tego momentu stajesz się pełnoprawnym kierowcą zawodowym… przynajmniej na następnych 5 lat – tyle bowiem wynosi okres ważności Świadectwa. Po tym okresie musisz wziąć udział w specjalnym szkoleniu okresowym, już bez potrzeby zdawania kolejnego egzaminu.

Czy posiadanie powyższych uprawnień to pełna odpowiedź na pytanie „jak zostać kierowcą zawodowym?” I tak, i nie, bowiem istnieje dodatkowo szereg szkoleń specjalistycznych pozwalających na podnoszenie kwalifikacji i zwiększanie uprawnień do przewozu innych towarów. Przykładem może być szkolenie ADR, pozwalające na przewożenie materiałów niebezpiecznych czy też kurs HDS, umożliwiający nie tylko przewóz, ale też załadunek towarów przy pomocy hydraulicznych dźwigów samochodowych.

Jak zostać kierowcą zawodowym – ile to kosztuje?

Droga do zostania kierowcą zawodowym nie należy do najłatwiejszych. Również pod względem finansowym. Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawienie najważniejszych opłat, jakich musisz dokonać, aby otrzymać niezbędny zestaw uprawnień:

  • koszt kursu na prawo jazdy kat. C: ok. 2 500 zł,
  • koszt egzaminu na prawo jazdy kat. C: 230 zł,
  • koszty dodatkowe (badania lekarskie i psychologiczne): ok. 350 zł,
  • koszt kursu na prawo jazdy kat. C+E: ok. 2 000 zł,
  • koszt egzaminu na prawo jazdy kat. C+E: 245 zł,
  • kwalifikacja wstępna przyspieszona: ok. 4 000 zł.

Uzyskanie podstawowych uprawnień kierowcy zawodowego to łączny koszt ok. 9 300 zł. Kwota ta może się różnić w zależności od szkoły jazdy, jaką wybierzesz i obowiązujących tam promocji, np. pakiet kat. C i C+E są często tańsze niż oddzielny zakup każdego z tych kursów.

Mam wszystkie uprawnienia, co dalej?

Jeśli posiadasz już wszystkie uprawnienia, pozostał ostatni element na drodze do rozpoczęcia pracy jako kierowca zawodowy – wzięcie udziału w rekrutacji. Aby maksymalnie ułatwić sobie ten proces, skorzystaj z wyszukiwarki w serwisie qdriver.eu, gdzie znajdziesz najświeższe i najbardziej aktualne oferty pracy dla kierowców.

Nie masz CV? Skorzystaj z naszego prostego i wygodnego kreatora, dzięki któremu przygotujesz profesjonalne CV kierowcy zawodowego.

Poszukujesz kierowców do pracy? Pomożemy Ci!

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą
Nota prawna Administratorem Twoich danych osobowych jest HR Quality sp. z o.o. siedzibą w Krakowie, ul. Podedworze 33, 31-686 Kraków. Spółka pozyskała Twoje dane osobowe bezpośrednio od Pani/Pana. Posiadasz prawo żądania od Spółki sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz do wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, a także prawo otrzymania od Administratora swoich danych osobowych w postaci pliku komputerowego w powszechnie stosowanym formacie oraz prawo do przenoszenia Twoich danych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych może Pan/Pani cofnąć w każdym czasie.Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu złożenia przez Ciebie wniosku o zaprzestanie dalszego przetwarzania. Twoje dane nie będą przekazywane innym podmiotom.

Przeczytaj także

Poszukujesz kierowców do pracy? Jesteś przedstawicielem firmy transportowej? Pomożemy Ci! Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą.

Zamknij