Jak napisać ogłoszenie o pracę? Część 2

Wiemy już, jak odpowiednio zatytułować ofertę oraz wspomnieć, opisać w skrócie firmę, która poszukuje wartościowego pracownika, a także jak w kilku zdaniach przedstawić stanowisko potencjalnego kandydata. Teraz zajmiemy się tym, co wypełni ofertę, czyli wymaganiami, zadaniami, ale i korzyściami, z jakimi może liczyć się przyszły zatrudniony.

Wielu pracodawców pomija bardzo ważne szczegóły i ogranicza się do tytułu oraz zdawkowej informacji na temat obowiązków. A gdzie zalety? A gdzie zachęta? Przecież to przyciąga potencjalnego pracownika. Jak napisać ogłoszenie o pracę?

1. Zakres obowiązków

W tym miejscu należy dokładnie opisać obowiązki i zadania potencjalnego pracownika. Należy wypisać wszystko, czego może się spodziewać kandydat na stanowisku, które zostanie mu przydzielone. Późniejsze dokładanie obowiązków już na starcie nie wróży dobrze na przyszłość, bowiem pracownik może czuć się oszukany. A niezadowolony pracownik, to zły pracownik, który może w późniejszym terminie wystawić firmie nieciekawą opinię. To z kolei przełoży się na zniechęcenie kolejnych pracowników oraz kandydatów. Znów wraca przysłowie: „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”, niech zatem piszą jak najlepiej.

2. Wymagania

Tu również liczą się konkrety bez „czarowania”. Należy jasno określić, jakie wymagania stawiamy przed kandydatem. Zaleca się, aby ich liczba nie była przytłaczająca. Co więcej, warto posegregować wymagania od najważniejszych do tych najmniej istotnych, których ewentualny brak nie będzie dyskwalifikujący.

3. Benefity

To dla kandydata jeden z kluczowych elementów, który decyduje o tym, czy wyśle swoją aplikację czy też wróci do poszukiwań. Podanie przedziału ewentualnego wynagrodzenia ułatwi zadanie każdej ze stron – zarówno pracodawcy, jak i potencjalnemu pracownikowi. Na rozmowie zniknie bowiem problem pytania: „Ile chciałby Pan/Pani zarabiać?”

Oprócz tego warto wpisać inne korzyści dla pracownika, czyli możliwość uzyskania premii, dni wolne od pracy etc. To część, która ma przekonać kandydata i skłonić go do wysłania aplikacji.

4. Aplikacja

Tu należy określić, jakie dokumenty będą niezbędne w procesie aplikacyjnym. Jeśli wymagamy dużo dokumentów, warto cały proces podzielić na dwie części, aby nie zniechęcić kandydatów i dać im czas np. na załatwienie spraw papierkowych. Na początek niezbędne będzie oczywiście CV i list motywacyjny. Jeśli wymagamy czegoś jeszcze, warto wspomnieć o tym w opisie wypisując, jakich dokumentów będziemy potrzebować w drugiej części rekrutacji.

5. Zakończenie i informacja o klauzuli

Na zakończenie można dodać, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami itp. Należy również poprosić kandydatów, aby w dokumentach aplikacyjnych zawarli klauzulę o treści: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr. 101., poz. 926. ze zmianami)”.

Coś jeszcze?

Powyższe wytyczne dla wielu mogą wydać się przesadzone. W rzeczywistości tak nie jest, bowiem znalezienie wartościowego pracownika wymaga czegoś więcej niż zdawkowej oferty. Na takie ogłoszenie odpowiedzą „zdawkowi”, często przypadkowi kandydaci, którzy nie wniosą do firmy niczego dobrego. Dlatego warto wiedzieć, jak napisać ogłoszenie o pracę. Tworząc wysokiej jakości ofertę, możemy wymagać podobnej jakości od swoich pracowników. Dobra kadra pracownicza to nie tylko zminimalizowana rotacja, ale również stabilna firma, która buduje swoją renomę również na opiniach. Mimo wysokiej komputeryzacji i informatyzacji, poczta pantoflowa jest nadal bardzo cenną formą promocji firmy.

Artykuł został opracowany we współpracy ze specjalistami HRQuality – firmy świadczącej kompleksowe usługi z branży HR.

Poszukujesz kierowców do pracy? Pomożemy Ci!

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą
Nota prawna Administratorem Twoich danych osobowych jest HR Quality sp. z o.o. siedzibą w Krakowie, ul. Podedworze 33, 31-686 Kraków. Spółka pozyskała Twoje dane osobowe bezpośrednio od Pani/Pana. Posiadasz prawo żądania od Spółki sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz do wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, a także prawo otrzymania od Administratora swoich danych osobowych w postaci pliku komputerowego w powszechnie stosowanym formacie oraz prawo do przenoszenia Twoich danych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych może Pan/Pani cofnąć w każdym czasie.Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu złożenia przez Ciebie wniosku o zaprzestanie dalszego przetwarzania. Twoje dane nie będą przekazywane innym podmiotom.

Przeczytaj także

Poszukujesz kierowców do pracy? Jesteś przedstawicielem firmy transportowej? Pomożemy Ci! Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą.

Zamknij