Jak napisać dobre ogłoszenie o pracę? Część 1

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą”, „Jaka płaca, taka praca” itp. To stare, proste, ale nadal bardzo trafne powiedzenia, które z powodzeniem mogą odnosić się do pracodawcy. Tak naprawdę wszystko zaczyna się od ogłoszenia o pracę, które w wielu przypadkach decyduje o przyszłości firmy. A przecież takie ogłoszenie bardzo łatwo stworzyć. Jak napisać dobre ogłoszenie o pracę?

Ogłoszenie o pracę decyduje o przyszłości firmy? Bzdury? Nie do końca, bowiem przyszłością firmy jest nie tylko jej właściciel, jego kapitał oraz pomysł. Dopóki założyciel jest w stanie wykonywać obowiązki samodzielnie, a trwa to zazwyczaj bardzo krótko, jeśli w perspektywie jest jakikolwiek dalszy rozwój przedsiębiorstwa, wszystko leży w jego rękach. Ale gdy w firmie zaczynają pojawiać się pracownicy, to oni w wielu przypadkach decydują o dalszym rozwoju. Fachowość, doświadczenie, uczciwość i zaangażowanie – to najważniejsze składniki dobrze prosperującej kadry pracowniczej. Wydaje się proste, ale kluczem do sukcesu jest pozyskanie takich osób, do których można mieć zaufanie. Jak to zrobić? Podstawą jest dobra oferta pracy!

Dobra oferta pracy. Czyli jaka?

Taka, która przyciągnie wartościowych kandydatów. Przede wszystkim nieprzypadkowe osoby, które mogą zaoferować „coś”. Liczą się konkrety, a takie konkrety muszą pojawić się w ofercie pracy, aby już na wstępie wyselekcjonować potencjalnych, wartościowych i dopasowanych do poszukiwanego profilu pracowników. Co jest ważne? Jak napisać dobre ogłoszenie o pracę?

1. Tytuł oferty

To najważniejszy i wbrew pozorom, najtrudniejszy do stworzenia element idealnej oferty pracy. W kilku słowach trzeba bowiem zmieścić to, co jest dla nas najważniejsze. Krótko – liczy się konkret. Nie ma sensu koloryzować, gdyż kandydaci, poszukując oferty pracy, zazwyczaj szybko i wzrokowo „celują” w preferowane pozycje na liście. Dlatego też tytuły, które zawierają dużo ogólników, bardzo często są pomijane. Warto również nazwę stanowiska wpisać na samym początku, co da przewagę w wyszukiwarce ofert. Przykład: Kierowca C+E – oferta pracy

Być może taka forma nie jest atrakcyjna wizualnie, nie zawsze jest również w pełni poprawna stylistycznie, ale jest skuteczna, a to jest najważniejsze. Krótko, treściwie, konkretnie – to recepta na dobry tytuł. Nieco więcej o proponowanej ofercie pracy można napisać w dalszej części opisu.

2. Informacja o firmie

Tu również nie należy się rozpisywać, gdyż znudzony poszukiwaniem pracy potencjalny kandydat może nie mieć ochoty przebijać się przez opowieści o sukcesach firmy, dacie założenia, tradycjach itp. Być może dla wielu osób wyda się to lekką przesadą, ale oferta pracy ma być ofertą pracy, a nie prezentacją firmy. Zainteresowany kandydat z pewnością wyszuka w sieci więcej informacji na temat firmy. To z kolei możemy dyskretnie sprawdzić podczas rozmowy wstępnej.

Opis powinien mieć maksymalnie 2-3 zdania. To wystarczy, aby napisać, czym zajmuje się firma, jakie ma ambicje, od ilu lat jest na rynku itp. Oferta pracy musi zainteresować kandydata, a nie go zniechęcić.

3. Kogo szukamy

W tym miejscu możemy nieco rozwinąć to, co wpisaliśmy w tytule np. „Wraz z dynamicznym rozwojem naszej firmy, poszukujemy kandydata na stanowisko kierowcy C+E”

Tyle wystarczy. To ma być rozwinięta forma tytułu, która w wielkim skrócie przekaże kandydatowi jego potencjalne, przyszłe stanowisko.

W kolejnej części naszego poradnika napiszemy, jak odpowiednio opisać ofertę uwzględniając nie tylko zakres obowiązków oraz wymagania, ale także profity, jakie czekają na potencjalnego pracownika.

Artykuł został opracowany we współpracy ze specjalistami HRQuality – firmy świadczącej kompleksowe usługi z branży HR.

Poszukujesz kierowców do pracy? Pomożemy Ci!

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą
Nota prawna Administratorem Twoich danych osobowych jest HR Quality sp. z o.o. siedzibą w Krakowie, ul. Podedworze 33, 31-686 Kraków. Spółka pozyskała Twoje dane osobowe bezpośrednio od Pani/Pana. Posiadasz prawo żądania od Spółki sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz do wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, a także prawo otrzymania od Administratora swoich danych osobowych w postaci pliku komputerowego w powszechnie stosowanym formacie oraz prawo do przenoszenia Twoich danych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych może Pan/Pani cofnąć w każdym czasie.Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu złożenia przez Ciebie wniosku o zaprzestanie dalszego przetwarzania. Twoje dane nie będą przekazywane innym podmiotom.

Przeczytaj także

Poszukujesz kierowców do pracy? Jesteś przedstawicielem firmy transportowej? Pomożemy Ci! Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą.

Zamknij