Oprócz badań lekarskich, kandydat na kierowcę zawodowego (oraz kierowca ubiegający się o przedłużenie uprawnień) musi zaliczyć również wizytę u psychologa. W poniższym artykule pokazujemy, jakie badania psychologiczne kierowca zawodowy powinien przejść, aby móc wykonywać swój zawód, będąc w pełni do tego przygotowanym.
Kierowca zawodowy – jakie badania psychologiczne?
Decydując się na pracę kierowcy zawodowego musimy przejść szereg badań i testów, m.in. tych związanych z psychologiczną stroną zawodu. Ma to na celu sprawdzenie, w jaki sposób kandydat będzie radził sobie z samotnością w trasie, czy jest podatny na psychiczne obciążenia i stres, czy będzie w stanie wykonywać swoją pracę w stu procentach zgodnie ze standardami najwyższej jakości, czy ma odpowiedni refleks, pozwalający mu na prowadzenie wielotonowych ciężarówek. Odpowiedzi na te pytania otrzymujemy przy okazji przeprowadzenia testów psychologicznych.
Od strony prawnej, każdy kierowca zawodowy musi przechodzić je co 5 lat (zgodnie z zapisami ustawy o transporcie drogowym). Kończą się one orzeczeniem psychologa, które należy przedstawić pracodawcy lub (gdy prowadzimy jednoosobową działalność) posiadać przy sobie na wypadek kontroli Inspekcji Transportu Drogowego.
Badania psychologiczne dla kierowcy zawodowego – z czego się składają?
Badanie osobowości
Badanie psychologiczne dla kierowcy zawodowego składa się z szeregu testów, jakie musi on rozwiązać w obecności psychologa. Choć z pozoru mogą wydawać się one błahe (np. dopasowanie fragmentów obrazków do siebie lub odpowiedzi na pytania w stylu ” wolisz planować działania czy działać od razu?”), ich ukrytym celem jest badanie osobowości kierowcy pod kątem cech niezbędnych w wykonywanym przez niego zawodzie.
Reakcje na bodźce
Oprócz zadań typowo logicznych, budujących przed psychologiem obraz danej osoby, testy psychologiczne pozwalają jednocześnie sprawdzić reakcje kierowcy na różnorakie bodźce. W tym celu ma on za zadanie np. wciskać określony przycisk (pedał) w odpowiedzi na pojawiające się światło lub usłyszany dźwięk, ewentualnie na specjalnej tablicy szybko wybierać przyciski, które właśnie zostały podświetlone. Tego typu testy pozwalają sprawdzić czas reakcji na określone sytuacje oraz ogólną sprawność całego organizmu.
Rozmowa
Po przejściu standardowej ścieżki testowej, kierowca musi jeszcze zaliczyć rozmowę z psychologiem, w czasie której omawiane są jego wyniki. Jeśli całość badania przeprowadzona została poprawnie i mieszczą się one w założonych normach, badany otrzymuje orzeczenie psychologiczne uprawniające go do pracy w roli kierowcy zawodowego przez najbliższe 5 lat od daty jego wystawienia. Chcąc kontynuować pracę w zawodzie, przed upływem daty ważności orzeczenia powinien on się wybrać na kolejne badania mające na celu sprawdzenie, czy wciąż jest zdolny do prowadzenia pojazdów ciężarowych.