Zgodnie z danymi statystycznymi dostarczonymi przez GUS, w latach 2006-2016 liczba zarejestrowanych samochodów ciężarowych wzrosła niemalże dwukrotnie. Czy to oznacza, że przyszłość branży transportowej rysuje się w jasnych barwach?
Przyszłość branży transportowej – zatrudnienie
Na chwilę obecną, w samej tylko Polsce brakuje ponad 100 tysięcy zawodowych kierowców. Wynika z innego raportu, tym razem opublikowanego przez PwC przy współpracy z Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”. Braki kadrowe są obecnie wypełniane w ramach możliwości kierowcami zza wschodniej granicy (przede wszystkim obywatelami Ukrainy i Białorusi), lecz jest to wciąż zbyt mała liczba osób, aby skutecznie sprostać zapotrzebowaniu rynku.
Oznacza to, że osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia i świadectwa kwalifikujące ją jako kierowcę zawodowego będzie w stanie znaleźć pracę na tym stanowisku praktycznie z dnia na dzień.
Przyszłość branży transportowej – prawo i technologia
Pod względem prawnym i technologicznym, najbliższa przyszłość branży transportowej rysuje się również niezwykle ciekawie.
Ma to związek z planami wdrożenia przez Komisję Europejską tzw. pakietu mobilności obejmującego wszystkich kierowców zawodowych pracujących na terenie Unii Europejskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pakiet ten zacznie obowiązywać w przeciągu dwóch najbliższych lat.
W skład pakietu wchodzi szereg przepisów mających na celu poprawienie jakości transportu oraz warunków pracy kierowców zawodowych. Znajdziemy tam m.in.:
- zapis o traktowaniu kierowcy zawodowego jako pracownika delegowanego, jeśli w danym miesiącu przebywał na terenie konkretnego państwa dłużej niż 3 dni (wiąże się to z obowiązkiem zagwarantowania minimalnego wynagrodzenia za ten czas według standardów obowiązujących w danym kraju),
- obowiązek rejestrowania przy pomocy GPS faktu przekroczenia z ładunkiem granicy między państwami,
- wprowadzenie urządzeń pozwalających na szybką płatność za korzystanie z płatnych odcinków dróg w UE,
- przepisy dotyczące walki z firmami „skrzynkami pocztowymi” zakładanymi w celu ominięcia przepisów podatkowych,
- procedury poprawiające współpracę i wymianę informacji przez służby poszczególnych państw UE.
Przyszłość branży transportowej na terenie krajów Unii Europejskiej związane jest z zapewnieniem lepszego systemu wymiany informacji i jeszcze dokładniejszej unifikacji przepisów związanych z międzynarodowym przewozem ładunku. W przypadku kierowców zatrudnianych przez polskie firmy, nowe przepisy mogą mieć wpływ na zwiększenie ich pensji (przepisy o pracownikach delegowanych), wzrośnie również uporządkowanie kwestii formalnych związanych z samym zatrudnieniem oraz wykonywaniem usługi przewozu towarów.
Zmiany, jakie w najbliższych latach czekają branże transportową to przede wszystkim szansa na poprawienie warunków płacowych wśród kierowców zawodowych. Taka sytuacja może mieć bezpośrednie przełożenie na większą liczbę kandydatów do pracy w tym zawodzie.