Zawód kierowcy wymaga dobrego stanu zdrowia i umiejętności prowadzenia ogromnych ciężarówek. Ale nie tylko. Kluczowe bowiem okazują się także kompetencje miękkie kierowcy zawodowego. Jakie cechy powinien mieć, aby skutecznie działać na tym polu zawodowym?
Kompetencje miękkie, jakie powinien posiadać kierowca zawodowy
W pracy kierowcy zawodowego ważnych jest kilka cech należących do grupy kompetencji „miękkich”, czyli takich związanych z osobowością oraz umiejętnościami interpersonalnymi danej osoby. Do najważniejszych kompetencji miękkich w zawodzie kierowcy należą wymienione poniżej.
Punktualność
To jedna z najważniejszych cech w zawodzie kierowcy. W sytuacjach, w których transportowany przez niego towar musi do określonego dnia i konkretnej godziny znaleźć się w miejscu docelowym, powinien (z zachowaniem niezbędnych środków bezpieczeństwa!) dowieźć go na czas. Jest to kompetencja miękka równie ważna, co wymieniona wcześniej. Kierowca godny zaufania to osoba, jakiej można powierzyć ładunek i mieć pewność, że zrobi ona wszystko, aby ten bezpiecznie dotarł na miejsce.
Dbałość o powierzone mienie
Kierowca, który otrzymuje konkretny towar, powinien posiadać zdolność do odpowiedniej ochrony przewożonego ładunku. Zarówno pod kątem jego odpowiedniego zabezpieczenia przed wyruszeniem w drogę, jak i w trakcie przerw na trasie.
Umiejętność przewidywania
Wiąże się ona z poprzednią kompetencją i pozwala kierowcy przewidywać (czy to na podstawie doświadczenia, czy też instynktu) zdarzenia potencjalnie niebezpieczne, na które nie ma wpływu, jak i skutki własnych decyzji. Dlatego dobry kierowca zawodowy wie, że przed trasą m.in. należy dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu, zapewnić wszystkie niezbędne części zamienne oraz upewnić się czy ładunek został zabezpieczony w należyty sposób.
Umiejętność podejmowania decyzji
Prowadzenie wielotonowego kolosa to konieczność stałego utrzymywania uwagi na najwyższym możliwym poziomie. Dobry kierowca zawodowy dodatkowo posiada zdolność do szybkiej oceny każdej sytuacji drogowej i błyskawicznego podjęcia decyzji, co powinien w tym momencie zrobić. Chwila zawahania może bowiem mieć katastrofalne skutki.
Zdolność szybkiej nauki
Kompetencje miękkie kierowcy zawodowego dotyczą również takich umiejętności, jak szybkie przyswajanie wiedzy. Dotyczy to m.in. znajomości przepisów ruchu drogowego choćby tych krajów, po których się porusza. Dzięki temu jest w stanie uniknąć mandatów i zachować się odpowiednio w każdej napotkanej sytuacji drogowej.
Otwartość na ludzi
To już ostatnia kompetencja miękka, jaka jest bardzo przydatna w pracy kierowcy zawodowego. Dzięki niej jest on w stanie skuteczniej komunikować się z innymi osobami. Dotyczy to zarówno kierowców spotykanych na postojach, jak i osób odpowiedzialnych za załadowanie i rozładowanie naczepy.
Powyższe kompetencje miękkie kierowcy zawodowego to podstawowy zestaw cech, który pozwala wykonywać ten ciężki zawód w sposób możliwie najbardziej bezpieczny. Dlatego też zarówno sami kierowcy, jak i osoby chcące spróbować swoich sił w tym zawodzie, powinny dążyć do jak najlepszego rozwinięcia powyższych umiejętności.