Wartościowy pracownik na wagę złota?

Co prawda tempo rozwoju rynku transportowego w naszym kraju nieco zwolniło – najszybszy wzrost zanotowano w 2009 roku – ale nadal rozwój tego sektora wymusza na przedsiębiorcach zatrudnianie nowych pracowników. Mowa przede wszystkim o firmach logistycznych oraz spedycyjnych, które nieustannie mogą liczyć na znaczny przypływ zamówień.

Rozwój receptą na przetrwanie

Nie da się ukryć, że znaczenie Polski na rynku transportowym całej Europy jest ogromne. To nasz kraj jest wschodnią granicą Unii Europejskiej, więc import i eksport produktów będzie odbywał się za pośrednictwem krajowych firm spedycyjnych. Z drugiej strony należy pamiętać, że koszty działalności polskich przewoźników rosną między innymi na skutek wprowadzonych regulacji prawnych np. przepisów o płacy minimalnej itp. Nie bez znaczenia są również wyższe wymagania klientów. Wybierając przewoźnika, zwracają oni baczną uwagę nie tylko na jakość obsługi, ale również innowacyjność stosowanych rozwiązań.

Chcąc nie chcąc, taki trend prędzej czy później wypchnie z rynku najmniejszych i mozolnie rozwijających się przewoźników, którzy nie będą w stanie dorównać nowoczesnym firmom. Rozwiązanie? Rozwój na każdym szczeblu, zarówno pracowniczym, jak i pod względem wykorzystywanych technologii. Co więcej, nowoczesne i prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo przyciągnie nie tylko nowych klientów. Przyciągnie także pracowników, którzy oprócz profitów płynących z zatrudnienia, zwracają uwagę na przyszłość firmy. Przyszłość firmy to przecież przyszłość pracownika – rachunek jest bardzo prosty.

Pewna przyszłość rynku spedycyjnego

Nie jest wielką tajemnicą, że transport pozostaje ściśle powiązany z całym rynkiem usług logistycznych i jest od niego bezpośrednio uzależniony. Obecnie rynek ten jest na etapie rozwoju. Owszem, nie jest to wzrost tak dynamiczny jak 5-10 lat temu, ale mimo to inwestycja w firmę spedycyjną i transportową jest nadal w pełni opłacalna. Co prawda rynek rosyjski stał się mniej dostępny, ale rosnący eksport oraz ciągłe inwestycje zagranicznych koncernów naszym kraju – mowa o centrach dystrybucyjnych, fabrykach, centrach handlowych etc. – sprawiają, że sprzedaż usług logistycznych stale rośnie.

To wszystko powoduje, że rynek pracy staje się bardzo płytki i znalezienie wartościowego pracownika jest coraz trudniejszym wyzwaniem. Właśnie dlatego, stworzenie nie tylko dobrego miejsca pracy, ale również oferty, która przyciągnie potencjalnego kandydata, są tak ważne. Firmy transportowe zaczynają odczuwać niedobór kierowców. Co więcej, aby utrzymać przy sobie tych najlepszych, muszą oferować coraz lepsze warunki. Mowa nie tylko o wyższej pensji, premiach i innych profitach, ale również o szkoleniach oraz rozwoju wewnątrz firmy. Takich korzyści musi być pewien nie tylko stały pracownik, ale również potencjalny kandydat, dla którego jeden składnik może być decydujący przy wyborze przyszłego pracodawcy.

Artykuł został opracowany we współpracy ze specjalistami HRQuality – firmy świadczącej kompleksowe usługi z branży HR.

Poszukujesz kierowców do pracy? Pomożemy Ci!

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą
Nota prawna Administratorem Twoich danych osobowych jest HR Quality sp. z o.o. siedzibą w Krakowie, ul. Podedworze 33, 31-686 Kraków. Spółka pozyskała Twoje dane osobowe bezpośrednio od Pani/Pana. Posiadasz prawo żądania od Spółki sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz do wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, a także prawo otrzymania od Administratora swoich danych osobowych w postaci pliku komputerowego w powszechnie stosowanym formacie oraz prawo do przenoszenia Twoich danych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych może Pan/Pani cofnąć w każdym czasie.Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu złożenia przez Ciebie wniosku o zaprzestanie dalszego przetwarzania. Twoje dane nie będą przekazywane innym podmiotom.

Przeczytaj także

Poszukujesz kierowców do pracy? Jesteś przedstawicielem firmy transportowej? Pomożemy Ci! Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą.

Zamknij