Dress code zawodowego kierowcy – odzież dla kierowców

Praca kierowcy zawodowego to nie tylko długie godziny spędzone za kółkiem. To również sytuacje, w których jest on odpowiedzialny za właściwe załadowanie i zabezpieczenie towaru. W takich momentach powinien przebrać się w specjalną odzież ochronną. Z czego powinien składać się zestaw owej odzieży dla kierowców i kto ma obowiązek jego dostarczenia?

Kiedy należy dostarczyć kierowcy firmową odzież?

Art. 237 Kodeksu pracy jasno określa, że pracodawca zobowiązany jest dostarczyć pracownikowi (w naszym wypadku – kierowcy) odzież i obuwie robocze w dwóch sytuacjach:

 1. gdy własna odzież kierowcy może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu w czasie wykonywania pracy,
 2. w momencie, gdy istnieją jakiekolwiek technologiczne lub sanitarne wymagania, mające realny wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy, in.: praca w środowisku brudzącym, z substancjami żrącymi lub elementami niebezpiecznymi, stanowiącymi zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego.

Z powyższego wynika, że kierowca zawodowy powinien zostać wyposażony w zestaw odzieży, gdy zakres jego obowiązków jest większy, niż tylko kierowanie pojazdami, i obejmuje m.in.: załadunek i rozładunek (liczy się również sama pomoc przy załadunku/rozładunku) oraz dokonywanie jakichkolwiek prac związanych z naprawą otrzymanego do pracy pojazdu ciężarowego.

Co zawiera zestaw odzieży dla kierowcy zawodowego?

Wybierając odzież dla kierowców zawodowych, warto kierować się przede wszystkim ich wygodą i bezpieczeństwem, w dalszej części estetyką. Aby dopasować zestaw do konkretnych wymagań na tym stanowisku pracy, warto wykorzystać tabelę określającą zarówno ilość oraz typ odzieży roboczej, jak i normy przewidziane dla poszczególnych części garderoby w zakresie ich przydatności do noszenia. Poniżej prezentujemy zestawienie elementów ubrania dla kierowców wraz z przewidywanymi okresami używalności, po których pracodawca powinien wymienić aktualnie posiadaną przez nich odzież na nową.

W zestawie, jaki otrzymuje kierowca samochodu ciężarowego, powinno znajdować się więc:

 • ubranie wykonane z drelichu lub kombinezon drelichowy (wymieniane co 18 miesięcy),
 • twarde obuwie robocze chroniące stopę kierowcy (wymieniane co 24 miesiące),
 • drelichowe nakrycie głowy (wymieniane co 24 miesiące),
 • koszula flanelowa (wymieniana co 18 miesięcy),
 • ogumowane buty (wymieniane co 36 miesięcy),
 • ocieplana kurtka (tylko w okresie zimowym, wymieniana co 3 sezony zimowe),
 • grube ochronne rękawice (wymieniane po zużyciu),
 • wodoodporny fartuch (wymieniany co 36 miesięcy),
 • kurtka przeciwdeszczowa (wymieniana co 48 miesięcy),
 • okulary przeciwsłoneczne (wymieniane po zużyciu).

Tak dopasowany zestaw odzieży dla kierowców stanowi podstawowe wyposażenie, które pracodawca musi zapewnić każdemu kierowcy zawodowemu uczestniczącemu również w pracach niosących ze sobą ryzyko zabrudzenia.

Dzięki temu, wyruszając w trasę, kierowca zawodowy będzie posiadał niezbędny zestaw kompletnego ubioru roboczego, pozwalający mu wykonywać obowiązki z należytą starannością, chroniąc się w maksymalnym zakresie przed ewentualnymi niebezpieczeństwami.

Artykuł został opracowany we współpracy ze specjalistami HRQuality – firmy świadczącej kompleksowe usługi z branży HR.

Poszukujesz kierowców do pracy? Pomożemy Ci!

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą
Nota prawna Administratorem Twoich danych osobowych jest HR Quality sp. z o.o. siedzibą w Krakowie, ul. Podedworze 33, 31-686 Kraków. Spółka pozyskała Twoje dane osobowe bezpośrednio od Pani/Pana. Posiadasz prawo żądania od Spółki sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz do wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, a także prawo otrzymania od Administratora swoich danych osobowych w postaci pliku komputerowego w powszechnie stosowanym formacie oraz prawo do przenoszenia Twoich danych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych może Pan/Pani cofnąć w każdym czasie.Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu złożenia przez Ciebie wniosku o zaprzestanie dalszego przetwarzania. Twoje dane nie będą przekazywane innym podmiotom.

Przeczytaj także

Poszukujesz kierowców do pracy? Jesteś przedstawicielem firmy transportowej? Pomożemy Ci! Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą.

Zamknij