Jakie problemy mogą sprawiać zawodowi kierowcy?

Bycie kierowcą wiąże się z dużymi obciążeniami psychicznymi. Rozłąka z rodziną, samotność, stres i zmęczenie sprawiają, że zawód ten wymaga nie tylko wysokich umiejętności związanych z kierowaniem pojazdami, dobrego ogólnego stanu zdrowia, ale także dużej odporności psychicznej. Pomimo obowiązkowych badań psychologicznych, pracodawca musi brać pod uwagę sytuacje, w których nieodpowiedzialne zachowanie kierowców doprowadzi do znacznych strat finansowych. Jakie są najczęstsze problemy z zawodowymi kierowcami?

Pierwsza odpowiedź, jaka przychodzi do głowy, to nadużywanie, a nawet uzależnienie od alkoholu. Tymczasem okazuje się, że to podejrzenie nie ma oparcia w faktach.

Koniec jazdy na „podwójnym gazie”

Ze statystyk wynika, że zawodowy kierowca na „podwójnym gazie” to już przeszłość. Jeszcze niedawno alkohol był poważnym problemem w branży. Obecnie, szczególnie wśród kierowców z dłuższym stażem, przypadki zatrzymania w stanie nietrzeźwości zdarzają się sporadycznie.

Picie alkoholu w pracy to dla kierowcy zbyt duże ryzyko – jeżeli nawet nie dojdzie do wypadku, zatrzymanie grozi dotkliwymi karami finansowymi, zakazem prowadzenia pojazdów, a nawet więzieniem.

Można ten wątek podsumować następującym stwierdzeniem: kierowcy nie mają problemów z alkoholem, bo kto je miał, ten już nie jeździ.

Złe nawyki, niechlujstwo, brawura

Nieodpowiedzialne zachowanie kierowców w wielu przypadkach wynika ze złych nawyków, np. używania telefonów komórkowych w trakcie prowadzenia. Choć sypią się mandaty i choć z tego powodu dochodzi do tragicznych wypadków, wielu zawodowców ciągle pozwala sobie jedną ręką trzymać kierownicę, a drugą obsługiwać telefon.

Trudnym do opanowania zjawiskiem jest niechlujstwo. W przypadku kierowców TIR-ów, dla których samochód jest czasem przez kilka tygodni miejscem pracy, sypialnią i jadalnią, nawyk utrzymywania porządku staje się bardzo istotny. Przede wszystkim ze względów higienicznych. Jednak jest też dobrym barometrem kondycji psychicznej. Niechlujstwo to nie tylko brak ładu w bezpośrednim otoczeniu kierowcy, ale często również sygnał braku odpowiedzialności i dbałości o stan techniczny pojazdu oraz przewożony ładunek.

Bardzo częstą przyczyną powstawania zagrożeń w ruchu drogowym – nie mniej ważną od stanu technicznego pojazdów – jest charakter i temperament kierowców. Wielu psychologów skłania się do stwierdzenia, że na bezpieczeństwo jazdy silniej wpływa typ temperamentu niż sprawność intelektualna i motoryczna kierowcy. Brawura, przecenianie posiadanych umiejętności, brak samokrytycyzmu, wybuchowość – to cechy osobowościowe, które bywają bezpośrednią przyczyną dotkliwych strat finansowych i tragicznych w skutkach wypadków.

O sile i znaczeniu nawyków za kierownicą świadczy fakt, że duże firmy transportowe coraz chętniej instalują w kabinach kamery – rejestrujące pracę kierowców lub to, co dzieje się przed maską pojazdu.

Nie moje, więc nie dbam

Nieodpowiedzialne zachowanie kierowców może przejawiać się nie tylko w niechlujstwie i wynikającym z niego braku dbałości, lecz także w świadomym lekceważeniu troski o właściwą eksploatację samochodów. Powiedzenie „służbowy, czyli rajdowy” dobrze definiuje podejście części kierowców do powierzonych aut.

Przyczyny tego zjawiska są najczęściej zawinione przez obie strony – zarówno pracodawcę, jak i kierowcę. Niektórzy przewoźnicy oferują swoim pracownikom samochody w tak kiepskim stanie technicznym i tak zaniedbane, że kierowca nie ma żadnej motywacji, by troszczyć się o nie.

Przedstawione problemy dotyczą całej branży, lecz w różnym stopniu dotykają konkretnych kierowców. Jak zatrudnić i utrzymać tych najlepszych? O problemach rekrutacji i sposobach ich rozwiązywania możesz przeczytać tutaj.

Poszukujesz kierowców do pracy? Pomożemy Ci!

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą
Nota prawna Administratorem Twoich danych osobowych jest HR Quality sp. z o.o. siedzibą w Krakowie, ul. Podedworze 33, 31-686 Kraków. Spółka pozyskała Twoje dane osobowe bezpośrednio od Pani/Pana. Posiadasz prawo żądania od Spółki sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz do wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, a także prawo otrzymania od Administratora swoich danych osobowych w postaci pliku komputerowego w powszechnie stosowanym formacie oraz prawo do przenoszenia Twoich danych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych może Pan/Pani cofnąć w każdym czasie.Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu złożenia przez Ciebie wniosku o zaprzestanie dalszego przetwarzania. Twoje dane nie będą przekazywane innym podmiotom.

Przeczytaj także

Poszukujesz kierowców do pracy? Jesteś przedstawicielem firmy transportowej? Pomożemy Ci! Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą.

Zamknij