Jak rekrutować i zatrudnić dobrego kierowcę?

Odpowiedź jest dość oczywista: zlecić rekrutację profesjonalnej agencji HR, specjalizującej się w pozyskiwaniu kierowców (https://qdriver.eu/). To sposób na uniknięcie mnóstwa problemów i błędów, które mogą sprawić, że nie dotrzemy do wartościowszych kandydatów i nie zdołamy ich zatrudnić. Jeżeli jednak z jakichś powodów chcemy lub musimy osobiście przeprowadzić proces rekrutacji, powinniśmy pamiętać o kilku elementarnych zasadach. Ich zastosowanie pozwoli uniknąć fiaska operacji pod hasłem „kierowca zawodowy: rekrutacja”.

Wiemy już, jak napisać skuteczne ogłoszenie o pracy. Oferta została opublikowana, zaczynają napływać aplikacje. „Klęska urodzaju” raczej nam nie grozi – od lat na rynku pracy brakuje zawodowych kierowców. Dlatego powinniśmy być przygotowani na to, że na nasz anons zatytułowany „kierowca zawodowy zatrudnienie” może napłynąć niewiele wartych uwagi aplikacji. W tej sytuacji dobrze przygotowany proces rekrutacji pozwoli nam – po pierwsze – trafnie wytypować najwartościowszych kandydatów i – po drugie – nie stracić szansy ich zatrudnienia.

Ogłoś się w dobrym miejscu

Popularne portale z ofertami pracy nie są najlepszym miejscem na nasze ogłoszenie. Dostaniemy więcej odpowiedzi, ale będą to aplikacje bardzo różnej, w wielu przypadkach niskiej jakości.

O wiele lepszym miejscem jest specjalistyczny portal albo jego dział „praca”, gdzie nasze ogłoszenie nie będzie sąsiadowało z ofertą „AAA zatrudnię fryzjera od zaraz”. Chodzi o to, by ogłaszać się w miejscach, które są dedykowane branży transportowej. Ofert będzie mniej, ale będą merytoryczne, a kandydaci nieprzypadkowi. Ułatwi to znacznie proces rekrutacji.

Nie bądź formalistą

Pierwsze sito to sprawdzenie ofert pod względem formalnym. Jeżeli żądaliśmy przedstawienia jakichś dokumentów (np. CV, list motywacyjny, zdjęcie, zaświadczenie o niekaralności), to brak załączników pozwoli nam dokonać pierwszego odsiewu. Oczywiście przy założeniu, że możemy przebierać w aplikacjach. Jeżeli jednak zgłosiło się niewielu kandydatów, dobrze jest uważnie przyjrzeć się zgłoszeniom i nie odrzucać „z automatu” tych, które mają uchybienia formalne. Brakujące dokumenty można uzupełnić, a nawet pomóc kandydatowi w ich skompletowaniu – o ile uznamy, że może być on dobrym pracownikiem.

Zweryfikuj oferty przez telefon

Drugim sitem może być rozmowa telefoniczna. Ujawnia wiele informacji o kandydacie – pod warunkiem, że się do niej przygotujemy. Jeszcze przed opublikowaniem ogłoszenia powinniśmy stworzyć przynajmniej szkic profilu stanowiska i/lub profilu kompetencyjnego dla osoby, którą chcemy zatrudnić. Jeżeli zdobędziemy się na ten wysiłek, unikniemy wpadek wynikających z założenia, że ktoś zrozumiał nasze ogłoszenie, skoro na nie odpowiada. Otóż dla każdego oczywiste może być coś innego. Dlatego warto precyzyjnie określić swoje oczekiwania – ułatwi to rozmowę, zarówno nam, jak i kandydatowi.

Zweryfikuj umiejętności w praktyce

Trzecim i ostatnim sitem jest bezpośrednia rozmowa kwalifikacyjna. Kandydat, który odpowiedział na anons „kierowca zawodowy: rekrutacja”, powinien mieć nie tylko prawo jazdy odpowiedniej kategorii, ale także praktyczne umiejętności. Powierzamy mu samochód o znacznej wartości, sprawdźmy więc, jak się nim porusza. Najlepiej, żeby test umiejętności praktycznych odbył się w warunkach zbliżonych do tych, w jakich będzie świadczona jego praca.

Rekrutacja buduje wizerunek pracodawcy

Rekrutacja powinna być merytoryczna i możliwie szybka – wieloetapowy, wymagający zbyt dużego zaangażowania maraton, może zniechęcić kandydata. W obecnej sytuacji na rynku pracy nie możemy sobie na to pozwolić.

Każdy proces rekrutacji to forma prezentacji pracodawcy – budowanie pozytywnego lub negatywnego wizerunku. Dlatego, jak zaznaczyliśmy w pierwszym zdaniu tego tekstu, najlepiej skorzystać z pomocy agencji HR (https://qdriver.eu/).

Zawodowcy gwarantują nie tylko skuteczność, ale także profesjonalny przebieg rozmów kwalifikacyjnych oraz wysoką kulturę komunikacji. Dla kandydata jest to sygnał, że pracodawcy zależy na znalezieniu wartościowego pracownika.

Poszukujesz kierowców do pracy? Pomożemy Ci!

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą
Nota prawna Administratorem Twoich danych osobowych jest HR Quality sp. z o.o. siedzibą w Krakowie, ul. Podedworze 33, 31-686 Kraków. Spółka pozyskała Twoje dane osobowe bezpośrednio od Pani/Pana. Posiadasz prawo żądania od Spółki sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz do wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, a także prawo otrzymania od Administratora swoich danych osobowych w postaci pliku komputerowego w powszechnie stosowanym formacie oraz prawo do przenoszenia Twoich danych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych może Pan/Pani cofnąć w każdym czasie.Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu złożenia przez Ciebie wniosku o zaprzestanie dalszego przetwarzania. Twoje dane nie będą przekazywane innym podmiotom.

Przeczytaj także

Poszukujesz kierowców do pracy? Jesteś przedstawicielem firmy transportowej? Pomożemy Ci! Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą.

Zamknij