Ile zarabia kierowca zawodowy?

Według szacunków na polskim rynku już w tej chwili brakuje ok. 100 tys. zawodowych kierowców. Tymczasem prognozuje się, że w ciągu kolejnych siedmiu lat zapotrzebowanie na ich usługi może się nawet potroić![1] Nic więc dziwnego, że wiele osób zaczyna poważnie myśleć o karierze w tej branży. Ile zarabia kierowca zawodowy? Zależy to od kilku czynników.

Ile zarabia kierowca zawodowy?

Badanie z października 2016 roku przeprowadzone przez firmę PwC przy współpracy ze Związkiem Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” pokazuje, że w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, kierowcy zawodowi są w stanie zarabiać od 1 800 zł netto (jeżdżąc lokalnie), po nawet 4 200 – 6 300 zł netto (na trasach międzynarodowych).

Osiąganie wyższych zarobków jest tu możliwe m.in. dzięki dodaniu do niskiej pensji zasadniczej różnorakich dodatków płacowych (diety, ryczałty itp.), znacząco podnoszących jej wysokość.

Najważniejsze czynniki mające wpływ na pensję kierowcy zawodowego

Nic w tym dziwnego, że kandydaci na kierowców chcieliby zarabiać jak najwięcej. Jednak to nie same chęci decydują o ostatecznej kwocie wypłaty. Poniżej prezentujemy najważniejsze czynniki mające wpływ na wysokość pensji.

Raport firmy Transjobs.eu – przeprowadzony na przełomie kwietnia i maja 2017 roku na grupie 2 500 kierowców – pokazuje, że najlepiej zarabiającymi kierowcami są posiadacze wykształcenia zawodowego. W ich przypadku średnia wynosi ok. 4 900 zł netto. Dla porównania kierowcy z wykształceniem gimnazjalnym, średnim oraz wyższym zarabiają o 100 zł mniej, a ci z podstawowym muszą zadowolić się kwotą ok. 4 500 zł netto.

Znacznie cenniejsze od wykształcenia jest doświadczenie zdobywane podczas pracy za kółkiem. Zgodnie z przytoczonym wyżej raportem początkujący kierowca może liczyć na wypłatę w wysokości do 4 000 zł netto, lecz mając już co najmniej 10-letni staż pracy, do jego kieszeni spływa średnio 1 000 zł więcej.

Zdecydowany wpływ na wysokość zarobków kierowców zawodowych mają też posiadane przez nich uprawnienia oraz długość pokonywanych tras. Pracownik firmy transportowej z uprawnieniami C+E jest w stanie zarobić ok. 5 000 zł na rękę, zaś ten, który ma wyłącznie uprawnienia kategorii C, otrzyma nawet 2 000 zł mniej!

Podobne różnice zauważyć można zestawiając honorarium kierowców krajowych i międzynarodowych. Ci pierwsi, jeżdżąc wyłącznie na terytorium Polski, mogą liczyć na wypłatę w wysokości ok. 3 800 zł netto. Z kolei ci wyjeżdżający do krajów UE zarabiają nawet 5 500 zł netto.

Jak dobrze zarabiać jako kierowca zawodowy?

W przytoczonym na początku artykułu raporcie firmy PwC znajdziemy informację, że aż dla 80% jeżdżących kryterium wysokości wypłat jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze nowej pracy. Dodatkowo połowa aktywnych zawodowo kierowców zastanawia się nad zmianą pracy właśnie ze względu na niedostateczną ich zdaniem wysokość pensji.

Z przedstawionych powyżej badań wysnuć możemy prosty wniosek – kierowca kierowcy nierówny. Rozpiętość zarobków w tej branży jest szeroka i zależy przede wszystkim od doświadczenia, posiadanych uprawnień i chęci wyjazdów na dłuższe, zagraniczne trasy. Dlatego, aby zarabiać jak najwięcej, warto zadbać o stały rozwój umiejętności (jak najszybsze zdobycie uprawnień w kategoriach C+E) oraz zadeklarować swoją gotowość do wyjazdów międzynarodowych.

[1] https://www.pwc.pl/pl/pdf/pwc-raport-rynek-pracy-kierowcow.pdf

Artykuł został opracowany we współpracy ze specjalistami HRQuality – firmy świadczącej kompleksowe usługi z branży HR.

Poszukujesz kierowców do pracy? Pomożemy Ci!

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą
Nota prawna Administratorem Twoich danych osobowych jest HR Quality sp. z o.o. siedzibą w Krakowie, ul. Podedworze 33, 31-686 Kraków. Spółka pozyskała Twoje dane osobowe bezpośrednio od Pani/Pana. Posiadasz prawo żądania od Spółki sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz do wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, a także prawo otrzymania od Administratora swoich danych osobowych w postaci pliku komputerowego w powszechnie stosowanym formacie oraz prawo do przenoszenia Twoich danych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych może Pan/Pani cofnąć w każdym czasie.Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu złożenia przez Ciebie wniosku o zaprzestanie dalszego przetwarzania. Twoje dane nie będą przekazywane innym podmiotom.

Przeczytaj także

Poszukujesz kierowców do pracy? Jesteś przedstawicielem firmy transportowej? Pomożemy Ci! Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą.

Zamknij