Autonomiczne ciężarówki, czyli rewolucja w transporcie

Wczesną wiosną 2018 roku na drogach Atlanty rozpoczęły się testy ciężarówek autonomicznych firmy Waymo. Większość liczących się na rynku producentów samochodów ciężarowych prowadzi intensywne badania i testy pojazdów autonomicznych. Związane z nimi nadzieje, to przede wszystkim optymalizacja kosztów i znacząca poprawa bezpieczeństwa na drogach. Jednocześnie eksperci rynku transportowego ostrzegają przed skutkami społecznymi: prognozy przewidują, że do 2030 roku zapotrzebowanie na kierowców i innych pracowników sektora transportu samochodowego może zmniejszyć się nawet o 70 proc.

Popisem możliwości nowoczesnej technologii stał się zorganizowany w 2016 roku European Truck Platooning Challenge – pionierski przejazd przez Europę ciężarówek autonomicznych Mercedesa, Scanii, Volvo, DAF-a, Mana i Iveco. Pojazdy zgrupowane w konwoje wyruszyły z różnych miejsc, by spotkać się w Rotterdamie. Plan został zrealizowany – samochody jechały same, kierowcy tylko nadzorowali ich działanie.

Projekt Waymo

Prace nad stworzeniem autonomicznej ciężarówki prowadzi też Uber – twórca systemu transportu osobowego, który skutecznie konkuruje z korporacjami taksówkowymi na całym świecie. Już na starcie uwikłał się w spór z Google i założoną przez niego firmą Waymo, która wysunęła oskarżenie o kradzież technologii. Zdaniem analityków te dwie firmy dysponujące potężnymi funduszami będą prawdopodobnie wyznaczać kierunki rozwoju autonomicznego transportu.

Gorącym tematem medialnym w marcu 2018 roku stała się informacja o tym, że ciężarówki Waymo wyjechały na drogi Atlanty. Aktualnie dostarczają wyłącznie sprzęt do centrów obliczeniowych firmy Google i wciąż mają na pokładzie kierowcę. Nie jest jednak tajemnicą, że Waymo prowadzi intensywne negocjacje z Hondą w celu stworzenia od podstaw ciężarówki całkowicie autonomicznej, poruszającej się bez człowieka za kierownicą.

Nadzieje ciężarowej autonomii

Ciężarówki autonomiczne rozbudzają wyobraźnię. Najważniejsze wiązane z nimi nadzieje, to m.in.:

  • niższe zużycie paliwa – spowodowane ekonomiczną jazdą,
  • skrócenie czasu realizacji dostaw – autonomiczna ciężarówka przystaje tylko przy tankowaniu, załadunku i rozładunku,
  • zwiększenie bezpieczeństwa – automaty zawsze prowadzą bezpiecznie, nie męczą się, nie ulegają emocjom i są w stanie reagować na zagrożenia z nieosiągalną dla człowieka szybkością i precyzją,
  • wykluczenie kosztów pracy – automat nie pobiera wynagrodzenia, nie choruje, nie potrzebuje urlopu.

Autonomiczne ciężarówki mają też rozwiązać palący problem braku zawodowych kierowców.

W przededniu rewolucji

Zanim autonomiczny transport stanie się zjawiskiem powszechnym, musi pokonać wiele barier. Pierwszą z nich jest odpowiednie przygotowanie tras, które powinny być szczegółowo zmapowane i aktualizowane.

Równie ważne jest pokonanie bariery psychologicznej: z prowadzonych w USA badań wynika, że większość kierowców ma duże obawy związane z poruszaniem się po drogach, po których będą jeździły pojazdy autonomiczne. Nie należy też zapominać o barierze cenowej: ciężarówka autonomiczna na początku będzie rozwiązaniem niezwykle kosztownym.

Pomimo tych wszystkich utrudnień ciężarówki autonomiczne w ciągu dekady pokonają fazę testów i wejdą do seryjnej produkcji. Eksperci nie mają wątpliwości: rewolucja na rynku transportu samochodowego właśnie się rozpoczęła.

Poszukujesz kierowców do pracy? Pomożemy Ci!

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą
Nota prawna Administratorem Twoich danych osobowych jest HR Quality sp. z o.o. siedzibą w Krakowie, ul. Podedworze 33, 31-686 Kraków. Spółka pozyskała Twoje dane osobowe bezpośrednio od Pani/Pana. Posiadasz prawo żądania od Spółki sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz do wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, a także prawo otrzymania od Administratora swoich danych osobowych w postaci pliku komputerowego w powszechnie stosowanym formacie oraz prawo do przenoszenia Twoich danych. Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych/Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych może Pan/Pani cofnąć w każdym czasie.Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej niż do czasu złożenia przez Ciebie wniosku o zaprzestanie dalszego przetwarzania. Twoje dane nie będą przekazywane innym podmiotom.

Przeczytaj także

Poszukujesz kierowców do pracy? Jesteś przedstawicielem firmy transportowej? Pomożemy Ci! Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą.

Zamknij